A növények megfelelő gondozása és táplálása az akváriumban
A növények kiválasztása és ültetése
Az akváriumi növények szépsége és jótékony hatásai miatt egyre népszerűbbé váltak a hobbiállattartók körében. Azonban ahhoz, hogy ezek a zöld csodák egészségesen fejlődjenek, szükség van némi odafigyelésre. Az első lépés mindenképpen a megfelelő növények kiválasztása. Minden akváriumnak megvan a maga sajátos ökoszisztémája, és ehhez illő növényeket kell választani.
Az ültetés során fontos, hogy előzetesen alaposan átgondold, hova szeretnéd elhelyezni a különböző fajokat. Az előtérbe alacsonyabb, lassabban növő növényeket érdemes telepíteni, míg a háttérbe magasabbra nyúló fajtákat választhatsz. Ezzel nemcsak esztétikus látványt teremtesz, hanem biztosítod azt is, hogy minden növény elegendő fényhez jusson.
A talaj minősége szintén kulcsfontosságú tényező. Vannak speciális akváriumi talajok, amelyek tápanyagokban gazdagok és segítik a gyökerek gyors megtelepedését. Ügyelj arra is, hogy az ültetés után ne hagyj levegőbuborékokat a gyökerek körül, mert ezek gátolhatják a megfelelő gyökérképződést.
A világítás szerepe az akvárium életében
A világítás nem csak esztétikai szerepet tölt be az akváriumban. Nélküle a fotoszintézis folyamata sem mehetne végbe megfelelően. A legtöbb vízinövény számára napi 8-10 óra fény szükséges ahhoz, hogy egészségesen fejlődjenek. Ezért érdemes beruházni egy jó minőségű akváriumi lámpába.
Fontos figyelembe venni a világítás spektrumát is. A kék és vörös hullámhosszú fények elősegítik a fotoszintézist, míg a zöld fény kevésbé hasznos számukra. Éppen ezért célszerű olyan világítótestet választani, amely ezen hullámhosszakat erősíti.
Továbbá ügyelj arra is, hogy ne legyen túl erős vagy túl gyenge a fényforrásod! Ha túl erős világítást alkalmazol, algásodás következhet be; ha viszont túl gyenge a fényforrásod intenzitása, akkor a növekedésük lelassulhat vagy teljesen megállhat.
Tápanyagok helyes adagolása
A tápanyagellátás elengedhetetlen része az egészséges akváriumi kertrendszer fenntartásának. A vízinövényeknek ugyanúgy szükségük van makro- (nitrogén (N), foszfor (P), kálium (K)) és mikroelemekre (vas (Fe), mangán (Mn), cink (Zn), stb.) mint földi társaiknak.
Érdemes rendszeresen ellenőrizni az akvárium vizének kémiai összetételét és ennek megfelelően adagolni az étrend-kiegészítőket. Léteznek komplex folyékony tápoldatok is, amelyek mindent tartalmaznak amire növényeidnek szüksége lehetnek – csak ügyelj arra hogy mindig pontosan kövesd az adagolási útmutatót!
Használj időnként tablettákat vagy kapszulákat is! Ezek közvetlenül juttatják el tápláló anyagokat közvetlenül azokhoz akik igénylik: például ha valamelyik fajta különösen érzékeny vas hiányra akkor speciális vas-tartalmú tabletták segíthetnek ebben probléma kezelésében!
Végül de nem utolsósorban soha ne feledd rendszeres vízcserét! Ezzel eltávolíthatod felhalmozódott toxinokat melyeket halak illetve más élőlényei termeltek valamint friss oxigént juttathatsz bele ami létfontosságú mindenkinek! A szűrés és vízminőség fenntartása
A vízminőség egyik legfontosabb tényezője az akvárium sikeres működésének. A megfelelő szűrés nemcsak a halak, hanem a növények egészsége szempontjából is elengedhetetlen. Az akváriumi szűrőrendszer kiválasztásakor figyelembe kell venni az akvárium méretét és a benne élő állatok és növények igényeit.
A biológiai szűrés alapvetően fontos, mert segít lebontani az ammóniát és nitriteket, amelyek mérgezőek lehetnek. Ezt általában speciális baktériumok végzik, amelyek megtelepednek a szűrőanyagokon. Ezeket a baktériumokat érdemes rendszeresen ellenőrizni és szükség szerint pótolni.
A mechanikai szűrés is lényeges, hiszen ez távolítja el a lebegő szennyeződéseket és részecskéket a vízből. Ezáltal tiszta marad a víz, ami elősegíti az egészséges környezet fenntartását. Vannak különböző típusú mechanikai szűrők, mint például habszivacsok vagy finom hálók, amelyeket rendszeresen tisztítani kell.
Kémiai szűrésre is szükség lehet bizonyos esetekben, amikor specifikus anyagokat kell eltávolítani a vízből, mint például klórt vagy nehézfémeket. Ehhez aktív szenet vagy más kémiai anyagokat használnak.
Az optimális vízminőség fenntartása érdekében rendszeresen ellenőrizd az akvárium vizének paramétereit: pH-értékét, keménységét (GH) és karbonát-keménységét (KH). Az ideális értékek fajtól függően változhatnak, de általánosságban egyensúlyt kell tartaniuk ahhoz, hogy mind a halak, mind pedig a növények jól érezzék magukat.
Szén-dioxid adagolása
A fotoszintézis folyamatában a fény mellett kulcsszerepet játszik a szén-dioxid (CO2) is. Sok akvarista tapasztalja meg előbb-utóbb azt az állapotot, amikor hiába van megfelelő világítás és tápanyagellátás az akváriumban, mégsem fejlődnek úgy növényei ahogyan szeretnék – ilyenkor gyakran pont CO2-hiányra vezethető vissza probléma.
Számos módon lehet CO2-t adagolni az akváriumba: vannak egyszerűbb DIY rendszerek valamint professzionális nyomás alatti rendszerek is elérhetőek kereskedelmi forgalomban. Az utóbbi hosszútávon biztosabb eredményt adhat mivel pontosabban szabályozható mennyiséget biztosít beoldott gázként.
Az adagolás intenzitását mindig fokozatosan emeld! Kezdéskor kisebb mennyiség ajánlott majd fokozatosan növeld míg elérted kívánt koncentrációt – ehhez használhatsz speciális tesztcsíkokat melyekkel könnyedén ellenőrízheted aktuális CO2-szintet!
Fontos azonban tudnod hogy túlzott CO2-beoldás semmiképpen sem jó ötlet! Ha túl sok kerül beoldva ugyanis csökkenhet oxigéntartalom ami veszélyeztetheti halak életét! Éppen ezért mindig ügyelj arra hogy ne lépje túl biztonságos határértékeit!
Algák elleni védekezés
Az algák jelenléte sajnos elkerülhetetlen jelenség minden akvarista számára – azonban megfelelő gondoskodással minimalizálható problémát jelenthetnek! Elsősorban fontos megelőzni túltáplálást valamint felesleges fényterhelést mely kedvez algák elszaporodásának!
Egyik leghatékonyabb módszer természetes úton történik: olyan halfajok telepítése kik kifejezetten kedvelik algafogyasztást pl.: Ancistrus sp., Otocinclus sp., Amano garnélák stb.! Ezek segíthetnek folyamatos karbantartásban miközben érdekes látványosságai lesznek medencédnek!
Emellett vegyszermentesen próbálkozhatsz különböző fizikai módszerekkel is: rendszeres üvegtisztítás mágneses ablaktörlők segítségével ill., fonalas algák kézi eltávolítása csipesszel nagyobb darabok levadászásával hatékony lehet!
Végezetül pedig ha minden más kudarcot vallana akkor használhatsz speciális algaölőszer termékeket melyeket óvatos dózisban alkalmazva elkerülhető káros mellékhatások bekövetkezése érzékenyebb fajokra nézzve!