A megfelelő növények kiválasztása az akvárium típusa és mérete alapján
Az akvarisztika világa rendkívül sokszínű, és egyik legfontosabb eleme a növények helyes megválasztása. Egy jól megtervezett akvárium nemcsak esztétikailag kellemes látványt nyújt, hanem hozzájárul az egészséges ökoszisztéma kialakításához is.
Azonban nem mindegy, hogy milyen növényt választunk, hiszen az akvárium típusa és mérete jelentős mértékben befolyásolja a sikeres növénytartást.
Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan válaszd ki a legmegfelelőbb növényeket különböző típusú és méretű akváriumokhoz. Itt megtudhatod, mire kell figyelned ahhoz, hogy akváriumod ne csak szép legyen, de fenntartható is.
Hogyan válasszunk növényeket kis méretű akváriumokhoz?
Kis méretű akváriumok esetében különösen fontos a gondos tervezés és a megfelelő növények kiválasztása. Az ilyen típusú akváriumokban ugyanis kevesebb hely áll rendelkezésre a növekedéshez, így olyan fajtákra van szükség, amelyek kompaktak maradnak és nem nőnek túl nagyra.
Ilyenek például a kis levelű fajok mint az Anubias nana vagy a Cryptocoryne parva. Ezek a növények alacsony fényigényűek és lassan nőnek, így ideálisak kisebb tartályokba is. Fontos szem előtt tartani azt is, hogy kis akváriumban könnyebben felborulhat az egyensúly; ezért érdemes olyan fajokat választani, amelyek kevés tápanyagot igényelnek és ellenállóbbak az algásodással szemben.
Ügyelj arra is, hogy ne zsúfold tele túl sok növénnyel az akváriumot; bár elsőre csábító lehet minél több zölddel benépesíteni a teret, ez hosszú távon problémákhoz vezethet. A szellős elrendezés nemcsak esztétikusabb látványt nyújt hanem biztosítja azt is hogy minden növény elegendő fényt kapjon.
Milyen növényeket válasszunk közepes méretű akváriumokhoz?
Közepes méretű akváriumokban már nagyobb szabadságot élvezhetünk a növények kiválasztásánál azonban itt is vannak fontos szempontok amiket figyelembe kell venni.
Ebben az esetben már bátrabban választhatunk olyan fajokat amelyek gyorsabban nőnek vagy nagyobb helyet igényelnek mint például az Echinodorus vagy Vallisneria fajok ezek szépen kitöltik majd az üres tereket és természetes hatást keltenek ugyanakkor érdemes ügyelni arra hogy ne borítsák fel az egyensúlyt.
Továbbá hogy gondoskodjunk megfelelő világításról hiszen ezeknek a fajoknak általában magasabb fényigényük van ha szeretnénk változatosabb látványt elérni kombinálhatjuk őket kisebb levelű alacsonyabb fényigényű fajokkal így harmonikus összhatást érhetünk el.
Ezen kívül érdemes figyelmet fordítani arra is hogy milyen halakat tartunk együtt ezekkel a növényekkel mert egyes halfajok hajlamosak megrágcsálni vagy kitépkedni bizonyos típusokat összességében tehát közepes méretű akváriumban több lehetőségünk van de itt sem árt előre megtervezni hogyan rendezzük be optimálisan.
Növényválasztás nagyobb méretű akváriumokhoz
Nagyobb méretű akváriumok esetében lényegesen több lehetőség áll rendelkezésünkre mind dizájn mind pedig funkcionális szempontból. Egy ekkora térben már valóságos vízi kertet hozhatunk létre ahol különféle magasságú levélformájú és színvilágú növényeket kombinálhatunk. Nagyon jól mutathatnak együtt magasra törő Limnophila sessiliflora vagy Hygrophila polysperma illetve alacsonyabb talajtakaróként használható Hemianthus callitrichoides „Cuba”.
Ezek mellett érdemes figyelmet fordítani arra is hogy megfelelő mennyiségű tápanyag jusson minden egyes növényhez amihez jó minőségű talajra valamint rendszeres trágyázásra lesz szükség. Fontos továbbá gondoskodni arról hogy elegendő CO2 kerüljön az vízbe hiszen nagyobb mennyiségű biomassza több szén-dioxidot igényel. Ezen felül érdemes különféle dekorációs elemekkel például kövekkel gyökerekkel kiegészíteni az összképet így még természetesebb hatást érhetünk el.
Végül de nem utolsósorban ne felejtsük el rendszeresen karbantartani vágni formázni a gyorsan növő fajokat mert ellenkező esetben könnyen átvehetik uralmat többi lakó felett ezzel rontva teljes összkép harmóniáját.
Speciális igények: Biotóp- és nano-akváriumok
Biotóp- illetve nano-akvárium esetében speciális igényeket kell kielégítenünk amely még inkább megköveteli tudatos tervezést biotóp-akváriumnál cél adott régió élővilágának pontos másolata ezért itt kizárólag olyan fajtákat használhatunk melyek természetesen előfordulnak adott környezetben.
Amazonas biotóp esetén jellemzően találkozhatunk Echinodorus Amazonicus Cabomba caroliniana valamint különféle Cryptocoryne-fajokkal ezek mind tökéletesen alkalmasak ilyen típusú berendezésekhez.
Nano-akváriumnál fő kihívás a minimális tér optimális kihasználása – legtöbbször moha különféle miniaturizált változatain alapuló kompozíciók dominálnak mint például Vesicularia dubyana (jávai moha) Taxiphyllum barbieri (karácsonymoha).
Mellettük gyakran alkalmazott a Rotala rotundifolia Staurogyne repens ezek segítségével lenyűgözően részletgazdag mikrovilág alakítható ki ugyanakkor mindig ügyeljünk arányokra hiszen túlzsúfoltság itt különösen kontra produktív lehet.
Végső soron biotóp- nano-akvaristák számára kulcs siker titka precíz tervezés következetesség valamint folyamatos odafigyelés nélkülözhetetlen alapfeltételei harmonikus egészségese fenntartható mini ökoszisztéma működésének.