A biológiai egyensúly szerepe az ammónia, nitrit és nitrát szintek ellenőrzésében az akváriumban
1. Az ammónia, nitrit és nitrát jelenléte az akváriumban
Az ammónia (NH3), nitrit (NO2-) és nitrát (NO3-) egyaránt természetes komponensei az akváriumokban található biológiai folyamatoknak. Ezek a vegyületek a halak és más akváriumi élőlények anyagcseréjének mérgező melléktermékei, különösen az emésztetlen tápanyagok bomlása során keletkeznek. A túl magas szintjük azonban kedvezőtlen, sőt halálos lehet az akváriumi élővilág számára.
Az ammónia a legveszélyesebb ezek közül, mivel már nagyon alacsony koncentrációban is mérgező a halak számára. Az esetek nagy részében nem fordul elő probléma, mert baktériumok segítségével átalakul nitritté, majd nitráttá, ami viszont sokkal kevésbé toxikus a halak számára.
2. A biológiai egyensúly meghatározó szerepe
A biológiai egyensúly fenntartása kulcsfontosságú minden akvárium életében. Ez azt jelenti, hogy megfelelő egyensúlyt kell alakítani ki a nitrogén-ciklus elemeinek (ammónia, nitrit és nitrát) termelődése és lebontása között. Az akvárium biológiai szűrőjében található baktériumok segítségével ezek a mérgező anyagok ártalmatlan vegyületté alakulnak.
A biológiai egyensúly tehát alapvetően szabályozza az ammónia, nitrit és nitrát szintjét az akváriumban. Ha ezen egyensúly felborul, akkor ezeknek a toxikus vegyületeknek a szintje megemelkedhet, ami káros hatással lehet az akvárium élővilágának egészségére.
3. A vízminőség ellenőrzése
Az ammónia, nitrit és nitrát szintjének ellenőrzése elengedhetetlen a jó vízminőség fenntartásához. Ezeknek a mérgező anyagoknak a koncentrációja rendszeres időközönként mérhető speciális tesztcsíkokkal vagy cseppentős tesztcsomagokkal.
Ezen vizsgálatok eredményei alapján meggyőződhetünk arról, hogy megfelel-e az akváriumunkban zajló biológiai folyamatok egyensúlya az optimális életkörülményekhez. További lépés lehet például a vízváltás, vagy a biológiai szűrő baktériumainak pótlása.
4. Helyes akváriumkezelés
Az ammónia, nitrit és nitrát szintjének ellenőrzése mellett fontos az is, hogy általánosságban rendszeresen karbantartjuk az akváriumunkat. Ez magában foglalja például a halak megfelelő etetését, a szűrőrendszer rendszeres tisztítását és a növények gondozását.
Ezen felül kulcsfontosságú az is, hogy ne túlpopuláljuk akváriumunkat. Minél több élőlény van ugyanis egy adott térfogatú vízben, annál több mérgező anyag kerülhet be oda. Tehát mindig azt kell szem előtt tartani, hogy az élővilág létszáma összhangban legyen az akváriumban zajló biológiai folyamatokkal és a végbemenő anyagcserével.