Akváriumi növényekNövények az akváriumbanTudástár és tippek

Miért pusztulnak el a növények az akváriumban?

Spread the love

Az akváriumi növények gondozása kihívást jelenthet, különösen akkor, ha nem ismerjük pontosan a szükségleteiket. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk azokat az okokat, amelyek miatt gyakran elpusztulnak ezek a vízi növények.

Nem megfelelő fényviszonyok

A fény az egyik legfontosabb tényező a növényi életben, és ez alól az akváriumi növények sem kivételek. A természetes napfény hiánya vagy túlzott mennyisége egyaránt káros lehet.

Az akváriumokban használt mesterséges világítás gyakran nem biztosítja azt a spektrumot és intenzitást, amelyre a növényeknek szükségük van. A gyenge minőségű izzók vagy rosszul beállított időzítők miatt a fotoszintézis folyamata nem működik megfelelően, ami végső soron a növények pusztulásához vezethet. Ezen felül fontos figyelembe venni azt is, hogy egyes fajok több fényt igényelnek, mint mások.

A túl sok fény azonban algásodáshoz vezethet, ami szintén károsíthatja a növényeket. Az algák versengenek a tápanyagokért és árnyékot vetnek rájuk, így gátolják a növények fejlődését.

Rossz vízminőség

A vízminőség kulcsszerepet játszik az akváriumi ökoszisztéma egészségében. A helytelen pH-érték, keménység és nitrát szint mind hozzájárulhat ahhoz, hogy a növények elpusztuljanak.

A pH-érték befolyásolja, hogy milyen formában állnak rendelkezésre bizonyos tápanyagok. Egyes fajok savasabb vizet kedvelnek (6-7 pH), míg mások lúgos környezetben érzik jól magukat (7-8 pH). Ha ezeket az értékeket nem tartjuk megfelelő szinten, akkor tápanyaghiány léphet fel, még akkor is, ha elegendő mennyiségben vannak jelen.

A vízkeménység szintén fontos tényező; túl magas keménységi érték mellett egyes tápanyagok kicsapódhatnak, és így nem lesznek elérhetőek a növények számára.

Ezen kívül fontos odafigyelni arra is, hogy ne legyen túl magas a nitrát- vagy foszfátszint; ezek ugyanis elősegítik az algásodást, és mérgezést okozhatnak hosszú távon.

Tápanyaghiány

Ahogy minden élőlénynek szüksége van táplálékra ahhoz, hogy fejlődjön, úgy van ez az akváriumi növényekkel is. A makroelemek (nitrogén, foszfor, kálium) valamint mikroelemek (vas, mangán stb.) hiánya komoly problémákat okozhat.

Ha például nitrogénhiány lép fel, akkor sárgulni kezdenek a levelek; foszforhiány esetén pedig lassabban nőnek, illetve pirosas elszíneződést mutathatnak. Káliumhiány esetében lyukak jelenhetnek meg a leveleken.

A mikroelemek, mint a vas, segítenek a zöld pigment termelődésében, tehát ha nincs elegendő mennyiségben jelen, akkor halvány színű lesz a levélzet.

Érdemes rendszeresen ellenőrizni a talaj minőségét, hiszen ebből veszik fel a legtöbb tápanyagot. Illetve használhatunk speciális műtrágyákat, amelyeket közvetlenül adagolhatunk a vízoszlopba.

Helytelen ültetési technika

Sokan nem fordítanak kellő figyelmet arra, hogyan ültetik el az újonnan beszerzett palántáikat, pedig ezen múlhat a sikerességük. Fontos ügyelnünk arra, hogy megfelelő mélységbe kerüljön a gyökérzet, hiszen ha túlságosan mélyre tesszük, fulladást okozhat, viszont sekélyen maradva kiszáradhat.

Egy másik gyakori hiba, amikor többféle fajtát ültetnek össze anélkül, hogy figyelembe vennék azok igényeit; például a gyorsabban terjedők könnyedén kiszoríthatják a lassabban fejlődőket a területükről.

Ezen kívül érdemes figyelni arra is, hogy a talaj megfelelő legyen az adott növény számára. Egyes növények speciális talajt igényelnek ahhoz, hogy optimálisan fejlődjenek. Például a homokos vagy kavicsos aljzat nem minden esetben ideális minden fajtának. Speciális akváriumi talajokat is használhatsz, amelyek tápanyagokkal dúsítottak, és elősegítik a gyökérzet egészséges fejlődését.

Nem megfelelő hőmérséklet

Az akváriumi növények életkörülményeire nagy hatással van a víz hőmérséklete is. A legtöbb trópusi növény 22-28°C közötti hőmérsékleten érzi jól magát. Ha ennél hidegebb vagy melegebb lesz a víz, az stresszt okozhat számukra, és gátolhatja a normális fejlődést.

Hidegebb víz esetén lelassulhatnak az anyagcsere-folyamatok, ami miatt a növények nem tudják hatékonyan felvenni a tápanyagokat, és fotoszintézisük sem működik megfelelően. Melegebb víz pedig felgyorsíthatja az algák szaporodását, és csökkentheti az oldott oxigén mennyiségét, ami szintén negatív hatással lehet rájuk.

Fontos tehát rendszeresen ellenőrizni az akvárium hőmérsékletét, és szükség esetén beállítani azt egy termosztáttal ellátott fűtőkészülékkel vagy hűtőrendszerrel. Ezen kívül érdemes figyelni arra is, hogy ne legyenek nagy ingadozások a hőmérsékletben napközben és éjszaka között.

Betegségek és kártevők

Nem csak a szárazföldi növényeket támadhatják meg betegségek és kártevők; sajnos ez alól az akváriumi példányok sem kivételek. Gombás fertőzések például gyakran előfordulhatnak nedves környezetben, különösen akkor, ha sérült részek vannak rajtuk (például levágott levelek).

A bakteriális fertőzések szintén komoly problémákat okozhatnak: ezek általában sötét foltok formájában jelentkeznek a leveleken, illetve rothadó gyökerek formájában mutatkoznak meg. Ezek kezelése speciális gyógyszerekkel történhet, amelyeket közvetlenül adagolhatunk a vízoszlopba.

Kártevők, mint a csigák, rovarlárvák stb., szintén megtámadhatják palántáidat; ezek eltávolítása mechanikai úton (pl.: kézzel), illetve biológiai módszerekkel (pl.: ragadozó halakkal) történhet.

Rendszeresen ellenőrizzük az állapotukat, így időben felismerhetjük a problémát, mielőtt súlyossá válna; karanténozzuk az újonnan beszerzett példányokat, mielőtt bevezetnéd őket a főmedencébe, így minimalizálva a fertőzés veszélyeit.

Szén-dioxid hiánya

A fotoszintézishez szükséges egyik legfontosabb elem a CO₂, mely természetesen jelen van a légkörben, viszont zárt rendszerekben, mint amilyen egy akvárium, gyorsan kifogyhat belőle. Ennek következtében lassulhat, illetve teljesen leállhat a fotoszintézis folyamata, aminek következményeként sorvadás léphet fel.

Számos módszer létezik a pótlására: legegyszerűbb módja a tabletták alkalmazása, melyeket közvetlenül a vízbe dobva oldódnak fel, biztosítva elegendő mennyiséget; alternatíva lehet DIY rendszerek alapú fermentációval termelt CO₂ adagolása, illetve professzionális, nyomás alatt tartott palackozott gáz használata, automatikus szabályozóval ellátva a pontos dózis biztosítása érdekében.

Mindegyik módszernek megvan a saját előnye és hátránya, tehát mérlegelj, mielőtt döntesz, melyiket választod; fontos azonban tudnod, hogy bármelyiket választod, stabilizálnod kell a koncentrációját, hiszen túladagolása halálos lehet az akvárium lakói számára!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük