A növények szerepe az ammónia, nitrit és nitrát szintek csökkentésében
Az akvarisztika világában a vízminőség fenntartása kulcsfontosságú a halak és más vízi élőlények egészsége szempontjából. Az ammónia, nitrit és nitrát szintjei különösen jelentős hatással vannak az akvárium ökoszisztémájára. Ezek az anyagok természetesen jelen vannak a vízben, azonban magas koncentrációjuk mérgező lehet a halakra nézve.
A növények szerepe ebben a folyamatban rendkívül fontos, mivel segítenek ezeknek az anyagoknak a lebontásában és eltávolításában. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk, hogyan járulnak hozzá a növények az ammónia, nitrit és nitrát szintek csökkentéséhez egy akváriumban.
Ammónia eltávolítása: A növények elsődleges szerepe
Ammónia keletkezik elsősorban a halak ürülékéből, el nem fogyasztott táplálékból és egyéb szerves anyagok bomlásából. Az ammónia nagyon mérgező lehet még alacsony koncentrációban is, ezért elengedhetetlen annak hatékony eltávolítása az akváriumból. A növények jelentős szerepet játszanak ebben a folyamatban. Az akváriumi növények leveleiken keresztül veszik fel az ammóniát közvetlenül a vízből. Ezt az ammóniát aztán beépítik saját szerkezetükbe aminosavak és fehérjék formájában.
A gyorsan növő növényfajok különösen hatékonyak lehetnek ebben a folyamatban, mivel nagyobb mennyiségű tápanyagot képesek felvenni rövid idő alatt. Például olyan fajok mint az Elodea (békaszőlő) vagy Hygrophila polysperma (vízi hárs) kiváló választások lehetnek azok számára, akik szeretnék minimalizálni az ammónia szintet az akváriumukban. Emellett ezek a növények oxigént is termelnek fotoszintézis során, ami tovább javítja a víz minőségét.
Fontos megjegyezni, hogy bár a növények segítenek csökkenteni az ammónia szintet, ez nem helyettesíti teljesen a rendszeres vízcserét és megfelelő szűrést. Az optimális eredmény érdekében kombinálni kell ezeket a módszereket.
Nitrit átalakítása: Növényi segítség
Az ammóniából nitrit képződik egy biológiai folyamat során, amelyet nitrifikációnak nevezünk. A nitrit is rendkívül mérgező vegyület mindössze kis mennyiségben is veszélyeztetheti az akvárium lakóinak életét. A növények itt is jelentős mértékben hozzájárulhatnak e káros anyag eltávolításához.
A nitrit közvetlen felvétele ritkább jelenség ugyanakkor bizonyos fajta baktériumokkal együttműködve képesek elősegíteni annak átalakulását kevésbé toxikus vegyületekké mint például nitrátokká melyeket már könnyebben használnak fel vagy kötnek meg.
Néhány speciális baktériumfaj – például Nitrosomonas – oxidálja az ammóniát nitritté míg más baktériumok – például Nitrobacter – tovább alakítják ezt nitraáttá amit már sokkal könnyebb kezelni illetve felszívódása révén hasznosulhat.
A zöldnövényzet ezen mikroorganizmusokat támogató környezetet biztosít hiszen gyökereik között ideális feltételeket teremtenek számukra valamint oxigénnel látják el őket fotoszintézis útján így serkentve tevékenységeiket.
Ezekkel együttműködésben tehát meglehetősen hatékony rendszert alkotnak amely segít stabilizálni s optimalizálni azon veszélyes vegyületeket melyeket normál körülmények között csak nehezen tudnánk kontroll alatt tartani.
Nitrát redukció: Hogyan segítenek itt is?
Amikor már mindezeken túl vagyunk akkor jön képbe harmadik lépcsőként maga nitraáttal való küzdelem ami bár kevésbé toxikus elődeihez viszonyítva hosszú távon mégis problémássá válhat ha túlzott mennyiség halmozódik fel belőle hiszen algásodást idézhet elő valamint más negatív következményekkel járhat ökoszisztéma egészére nézve.
Itt ismételten nagy szerepet kapnak kedvenceink ugyanis magukat nitrateket használják tápanyagként sejtnövekedésükhöz virágzásukhoz levélterjedelmük fokozásához alapvetően minden élettani folyamataik során igénylik ezen elemek beépítését strukturális részeikbe így fokozatosan lecsapolják készleteit vizes közegből ahol élnek fejlődnek
Példának okáért Cryptocoryne fajok Vallisneriak Anubias félék mind-mind remek választások lehetnek ilyen célokra hiszen folyamatos tápanyagfelhasználásukkal kiegyensúlyozottabb stabilabb környezetet biztosítanak
Ne feledjük viszont hirtelen drasztikus változtatások kerülendők legyen szó bármilyen új tag betelepítéséről mindig fokozatos átmeneti periódus szükséges hogy adaptálódjanak meglévők se szenvedjen hiányt semmiből harmonikus egységet alkothassanak hosszútávon mindannyiunk örömére szolgáltatva tiszta egészséges vizet boldog aktív lakóknak.